wykreślenie roszczenia o opłatę przekształceniową

Wykreślenie roszczenia o opłatę przekształceniową z działu III KW. Wzór wniosku.

Jeśli budynek, w którym nabywasz lokal mieszkalny, posadowiony jest na gruncie objętym regulacjami tzw. ustawy przekształceniowej powstaje kwestia opłaty przekształceniowej. Ustawa przekształceniowa weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Na mocy ustawy prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zmieniło się w prawo własności tych gruntów. To przekształcenie wiąże się z opłatą rozłożoną na 20 lat. Jej wysokość jest równa opłacie rocznej, jaka obowiązywałaby za użytkowanie wieczyste w 2019 roku. Roszczenie o wniesienie opłaty przekształceniowej w dziale III księgi wieczystej nieruchomości sąd wpisuje z urzędu. Wniosek o wykreślenie roszczenia składa właściciel nieruchomości. W tym wpisie krótka instrukcja i wzór wniosku sądowego o wykreślenie roszczenia o opłatę przekształceniową z działu III KW.

Kiedy możesz spotkać się z opłatą przekształceniową?

Kwestia opłaty przekształceniowej najczęściej dotyczy sytuacji:

  1. Jesteś właścicielem lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość w budynku położonym na gruncie objętym regulacjami ustawy przekształceniowej. To znaczy, że na moment wejścia przepisów działka, na której stoi budynek była w użytkowaniu wieczystym. Z racji, że z lokalem mieszkalnym wiąże się udział w gruncie opłata przekształceniowa jest adekwatna do wielkości tego udziału przypadającego na lokal.
  2. Jako uprawniony do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego podpisujesz ze spółdzielnią mieszkaniową akt notarialny wyodrębnienia lokalu na własność, a w KW gruntu widnieje roszczenie o opłatę przekształceniową w stosunku do Spółdzielni Mieszkaniowej. To znaczy, że grunt był objęty ustawą przekształceniową. Ponieważ lokal spółdzielczy własnościowy nie ma udziału w gruncie to ta kwestia wcześniej Cię nie dotyczyła. Z chwilą zmiany KW prowadzonej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na KW prowadzoną dla lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość z urzędu w dziale III KW lokalu pojawi się roszczenie o opłatę przekształceniową.
  3. Nabywasz na rynku wtórnym lokal mieszkalny, dla którego w dziale III KW widnieje roszczenie o opłatę przekształceniową.
  4. Nabywasz od dewelopera lokal mieszkalny w budynku, który na moment rozpoczęcia inwestycji był posadowiony na działce w użytkowaniu wieczystym, a co za tym idzie, został objęty ustawą przekształceniową.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów [Dz.U. 2024 poz. 386].

Roszczenie w dziale III księgi wieczystej

Wpis roszczenia o opłatę przekształceniową w dziale III księgi wieczystej to obciążenie, które banki akceptują. Możesz więc bez problemu ubiegać się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości z widniejącym w dziale III KW roszczeniem o opłatę przekształceniową.

Wpis roszczenia może widnieć na rzecz Gminy, Miasta, Skarbu Państwa.

Kiedy możesz wykreślić roszczenie z KW?

Roszczenie o wniesienie opłaty przekształceniowej możesz wykreślić dopiero po zapłacie całej opłaty rozłożonej na 20 lat. Opłatę przekształceniową możesz wnosić rocznie lub zapłacić ją jednorazowo z góry. Celem zapłaty jednorazowej występujesz do właściwego organu o zaświadczenie potwierdzające wysokość opłaty jednorazowej i termin jej wniesienia.

Jeśli sprzedasz nieruchomość, dla której nie została wniesiona cała opłata przekształceniowa ten obowiązek przechodzi na nowego właściciela. Obowiązek wnoszenia opłaty przekształceniowej przez nabywcę nieruchomości powstaje od 1 stycznia roku następującego po roku nabycia. Nabywca powinien wystąpić o własne zaświadczenie:

Nabywca nieruchomości występuje do właściwego organu w terminie 30 dni od dnia nabycia nieruchomości o wydanie zaświadczenia potwierdzającego wysokość i okres pozostały do wnoszenia opłaty.

Co, gdy w dziale III KW widnieje wzmianka o wpisie roszczenia?

Możesz spotkać się z sytuacją, że roszczenie o wniesienie opłaty przekształceniowej jeszcze nie jest widoczne w dziale III księgi wieczystej, a jest widoczna tylko WZMIANKA o wpisie roszczenia.

Wzmianki w KW informują o złożonych wnioskach, czekających na rozpatrzenie przez sąd.

Tak może się zdarzyć, jeśli zaraz po wyodrębnieniu lokalu na własność zapłacisz opłatę jednorazową i uzyskasz stosowne zaświadczenie zanim sąd dokona wpisu z urzędu w dziale III KW.

Sąd rozpatruje wnioski wg kolejności wpływu, czyli najpierw powinien rozpatrzyć ten o wpis roszczenia (z urzędu), a następnie drugi w kolejności o wykreślenie roszczenia o opłatę przekształceniową. Teoretycznie kolejność wniosków powinna zadziałać…

Bezpieczniej będzie jednak zaczekać z wnioskiem o wykreślenie roszczenia, aż faktycznie wpis pojawi się w dziale III księgi wieczystej. To po to, by nie wnioskować o wykreślenie wpisu (roszczenia), który nie jest ujawniony w księdze wieczystej na moment formułowania żądania we wniosku o wykreślenie. Jeśli sąd oddali wniosek opłata sądowa przepada. 

Podstawa wykreślenia roszczenia z KW

Załącznikiem do wniosku sądowego i podstawą wykreślenia roszczenia o wniesienie opłaty przekształceniowej jest zaświadczenie wydane przez właściwy organ. Takim organem może być np. Urząd Miasta lub Gminy.

Zaświadczenie zawiera potwierdzenie wniesienia opłaty oraz informację, że stanowi podstawę wykreślenia roszczenia z księgi wieczystej. 

Opłata sądowa za wykreślenie roszczenia

Zgodnie z art. 7 pkt. 10 wymienionej ustawy od wniosku sądowego o wykreślenie roszczenia o opłatę przekształceniową zapłacisz:

  • 250,00 zł w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej,
  • 75,00 zł w pozostałych przypadkach.

Opłatę sądową uiszczasz w znakach opłaty sądowej. Znaki opłaty sądowej w odpowiednim nominale kupisz:

Jaki druk sądowy wypełniasz?


Wniosek o wykreślenie roszczenia o opłatę przekształceniową wypełniasz na formularzu sądowym KW-WPIS.


To ten sam formularz, który stosujesz do wpisu hipoteki i do wykreślenia hipoteki.

Aktualny formularz sądowy pobierzesz z tego linku na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Instrukcja wypełnienia wniosku sądowego

Strona 1 wniosku KW-WPIS

Pierwsza strona wniosku to miejsce na nazwę sądu, numer wydziału ksiąg wieczystych i numer księgi wieczystej nieruchomości. Zwracam uwagę, że to ma być numer księgi wieczystej mieszkania, a nie gruntu, na którym stoi budynek. W razie wątpliwości sprawdź w przeglądarce ksiąg wieczystych, czy to ta księga, w której widniejesz w dziale II jako właściciel, a w dziale III jest wpisane roszczenie.

Wykreślenie roszczenia o opłatę przekształceniową. Strona 1 wniosku KW-WPIS

Strona 2 wniosku KW-WPIS

Druga strona wniosku to miejsce na sformułowanie żądania. Wystarczy wpisać „wykreślenie z działu III księgi wieczystej roszczenia o opłatę przekształceniową na rzecz ………. „

Wykreślenie roszczenia o opłatę przekształceniową. Strona 2 wniosku KW-WPIS

Strona 3 wniosku KW-WPIS

Trzecia strona wniosku to miejsce na dane właściciela nieruchomości. Jeśli jest dwóch właścicieli to należy wskazać obu. Wniosek może złożyć i podpisać jeden z właścicieli – wtedy tego drugiego zaznaczamy jako uczestnika postępowania. Jeśli wskazujemy dwóch wnioskodawców, to wniosek należy podpisać wspólnie.

Jeśli wszyscy właściciele nie zmieszczą się na wniosku wypełniasz dodatkowo załącznik KW-WU.

Wykreślenie roszczenia o opłatę przekształceniowa. Strona 3 wniosku KW-WPIS.

Strona 4 wniosku KW-WPIS

Strona 4 to miejsce na:

  • Dane organu, urzędu, który wydał zaświadczenie.

Dane organu wydającego zaświadczenie możesz również wpisać na 3 stronie wniosku, jeśli jest tylko jeden właściciel. Organ wydający zaświadczenie będzie uczestnikiem postępowania. Na pytanie czy ma pełnomocnika – zaznacz „TAK”, bo urząd działa przez swoich pracowników, przedstawicieli. Nic się jednak nie stanie, jeśli zostawisz to pole bez zaznaczenia.

  • Załączniki, czyli zaświadczenie dotyczące uregulowania opłaty przekształceniowej.
  • Imię i nazwisko, datę oraz podpis wnioskodawcy. Jeśli mamy dwóch wnioskodawców, to w tym miejscu należy wymienić obu i będą dwa podpisy.

Wykreślenie roszczenia o opłatę przekształceniową. Strona 4 wniosku KW-WPIS.

Pamiętaj o wykonaniu kopii zaświadczenia, a sam wniosek sądowy przygotuj w dwóch egzemplarzach. Jeden komplet (z oryginałem zaświadczenia) zostawisz w sądzie. Na drugim otrzymasz potwierdzenie złożenia wniosku przez sąd.

PODSUMOWANIE

O ile wpis roszczenia w księdze wieczystej następuje z urzędu, o tyle o jego wykreśleniu musi pamiętać właściciel nieruchomości. Samo uregulowanie opłaty przekształceniowej nie wystarczy dla wykreślenia roszczenia z KW. Treść żądania może być krótka, bo reszta wynika z załączonego zaświadczenia. Z wnioskiem najlepiej zaczekać, aż roszczenie faktycznie zostanie ujawnione w dziale III księgi wieczystej mieszkania.

Pozdrawiam serdecznie moją Klientkę, Panią Małgorzatę, która zgłosiła zapotrzebowanie i pomysł na ten wpis.

 

Bożena Myszczyszyn, Ekspert Kredytowy Poznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *