Ile się czeka na uruchomienie kredytu hipotecznego? Najczęściej dla pierwszej transzy kredytu lub dla pierwszego uruchomienia banki określają termin 3-7 dni roboczych. Na kolejną transzę możesz zaczekać nieco dłużej, jeśli wymaga inspekcji. Czas dla banku biegnie od momentu skompletowania i dostarczenia warunków uruchomienia. Te podlegają weryfikacji. Każde uzupełnienie wydłuża czas wypłaty. Choć umowa kredytowa wskazuje na termin w jakim bank wypłaca środki to również w bankach zdarzają się opóźnienia, gdy wypłat jest dużo. Jeśli środki z kredytu hipotecznego przelewasz do zbywcy to w akcie notarialnym najlepiej wpisać 14 dni (kalendarzowych) na zapłatę. Umowa kredytowa określa również maksymalny termin wypłaty kredytu, ale oczywiście bank nie czeka do tej daty. Maksymalny termin uruchomienia kredytu lub jego pierwszej transzy wyznacza termin ważności umowy kredytowej.
Uruchomienie kredytu hipotecznego, czyli księgowanie
W przypadku nabycia na rynku pierwotnym lub wtórnym bank przelewa środki bezpośrednio na konto zbywcy lub dewelopera. W przypadku budowy domu systemem gospodarczym lub kwoty na remont/wykończenie bank wypłaca środki na twoje konto.
Termin, w jakim bank stawia środki z kredytu do dyspozycji kredytobiorcy liczymy od dnia dostarczenia do banku kompletu warunków do wypłaty. Ty decydujesz, kiedy wracasz do banku z dokumentami.
Informację, w jakim terminie bank uruchamia środki znajdziesz w umowie kredytowej.
Termin wypłaty dla pierwszego uruchomienia w wybranych bankach:
- Alior Bank – 3 dni robocze.
- BNP Paribas Bank Polska – do 3 dni roboczych.
- Citi Handlowy – do 10 dni roboczych.
- ING Bank Śląski – do 10 dni roboczych, ale w praktyce od nawet w 1 dzień.
- mBank – do 5 dni roboczych.
- Millennium – 3 dni robocze. Każde uzupełnienie to kolejne 3 dni robocze.
- PEKAO SA – do 7 dni roboczych.
- PKO BP SA – do 5 dni roboczych.
- Santander Bank Polska – do 7 dni roboczych.
- VeloBank – 7 dni roboczych.
Kolejna transza kredytu może wiązać się z inspekcją. Dla kolejnych transz banki deklarują od 6 do nawet 14 dni roboczych od momentu złożenia dyspozycji wypłaty.
Termin uruchomienia a ważność umowy kredytowej
Po podpisaniu umowy kredytowej masz określony czas na spełnienie warunków uruchomienia. Nie możesz więc terminu aktu notarialnego przeciągać w nieskończoność. Nie możesz również miesiącami budować domu z własnych środków i przyjść po transzę po paru miesiącach.
Księgowanie środków z kredytu, a przynajmniej pierwszej transzy musi nastąpić przed datą ustaloną jako maksymalny termin wypłaty dla pierwszego uruchomienia. W przeciwnym razie umowa kredytowa wygaśnie.
Termin ważności umowy kredytowej, czyli maksymalny czas wypłaty kredytu/pierwszej transzy:
- Alior Bank – 3 miesiące od daty zawarcia umowy.
- BNP Paribas Bank Polska – 6 miesięcy od daty podpisania umowy.
- Citi Handlowy – 60 dni od daty podpisania umowy.
- ING Bank Śląski – 60 dni od daty podpisania umowy dla oprocentowania okresowo stałego, 180 dni dla oprocentowania zmiennego.
- mBank – 70 dni od daty podpisania umowy.
- Millennium – 60 dni od daty sporządzenia umowy (data decyzji kredytowej).
- PEKAO SA – 90 dni od daty podpisania umowy.
- PKO BP SA – 120 dni od daty decyzji.
- Santander Bank Polska – 90 dni od daty podpisania umowy.
- VeloBank – 60 dni od daty zawarcia umowy.
Termin uruchomienia a karencja
W przypadku kredytu hipotecznego uruchamianego w transzach umowa kredytowa wskazuje dodatkowo na termin wypłaty wszystkich transz kredytu. Okres, w którym kredytobiorca uruchamia poszczególne transze to okres karencji. W okresie karencji spłacane są tylko raty odsetkowe.
Maksymalny okres karencji to przedział 24-36 miesięcy. W przypadku problemów z dotrzymaniem terminów określonych umową należy ten fakt zgłosić do banku i aneksować umowę.
Uruchomienie kredytu hipotecznego – podsumowanie
Bank określa w umowie kredytowej czas, w którym księguje środki od momentu złożenia dyspozycji wypłaty z kompletem dokumentów. Po stronie kredytobiorcy leży dopilnowanie złożenia dyspozycji tak, by się umowa z bankiem nie przeterminowała. Również po stronie kredytobiorcy spoczywa dopilnowanie terminów dla pozostałych transz. Jeśli dyspozycja uruchomienia zawiera braki bank się z Tobą skontaktuje. Jeśli dokumenty są kompletne wystarczy zaczekać na księgowanie banku.