Biuro Informacji Kredytowej. Po co konto i co mówi raport BIK?
Po raport Biura Informacji Kredytowej (BIK) sięgają zarówno banki w trakcie analizy wniosków kredytowych i oceny ryzyka, jak i konsumenci przygotowujący się do kredytu.
Po raport Biura Informacji Kredytowej (BIK) sięgają zarówno banki w trakcie analizy wniosków kredytowych i oceny ryzyka, jak i konsumenci przygotowujący się do kredytu.
Bankowy Rejestr Niesolidnych Klientów to system wymiany informacji pomiędzy bankami prowadzony przez Związek Banków Polskich. W przeciwieństwie do BIK (Biuro Informacji Gospodarczej) do bazy BR trafiają tylko kredytobiorcy nieterminowo obsługujący zobowiązania.
Jednym z zabezpieczeń docelowych kredytu hipotecznego jest hipoteka ustanowiona na rzecz banku na pierwszym miejscu w dziale IV księgi wieczystej kredytowanej nieruchomości. Na rynku wtórnym złożenie wniosku o wpis hipoteki jest jednym z warunków uruchomienia kredytu.
Zakup nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym zbywcy, przeniesienie kredytu mieszkaniowego do innego banku, czy też zwyczajnie całkowita spłata kredytu hipotecznego wiążą się z koniecznością wykreślenia hipoteki banku z księgi wieczystej.
Kupując mieszkanie, dom lub działkę możesz trafić na ofertę nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym sprzedającego. To standardowa sytuacja. Twój bank uruchamia kredyt częściowo na spłatę kredytu sprzedającego, a pozostałą kwotę na jego konto osobiste wskazane w akcie notarialnym.
Szukając mieszkania na rynku wtórnym możesz trafić na oferty mieszkań stanowiących spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.
Wpis hipoteki wiąże się z podatkiem. Jest to podatek od czynności cywilno-prawnej ustanowienia hipoteki. W tym celu wypełniasz druk PCC-3 (i ewentualnie załącznik PCC-3A dla współwłaściciela).
1 lipca 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece, czego efektem jest możliwość pobrania odpisu księgi wieczystej on-line. W rezultacie otrzymujesz plik w formie pdf, który po wydrukowaniu ma moc dokumentu urzędowego i może zastąpić tradycyjny odpis wydawany w sądzie.
Dołącz do grona osób, które mi zaufały.
Zyskaj eksperta, do którego będziesz wracać.
Miej fachowe wsparcie w rozmowach z bankiem.