Co sprawdzić przed zakupem mieszkania lub domu?
Zakup mieszkania lub domu na rynku wtórnym wiąże się ze sprawdzeniem kilku podstawowych kwestii. To niezależnie czy nieruchomość nabywasz za gotówkę czy na kredyt hipoteczny.
Zakup mieszkania lub domu na rynku wtórnym wiąże się ze sprawdzeniem kilku podstawowych kwestii. To niezależnie czy nieruchomość nabywasz za gotówkę czy na kredyt hipoteczny.
Zanim otrzymasz ostateczną pozytywną decyzję dotyczącą kredytu hipotecznego wniosek kredytowy przechodzi etapy. W zależności od banku te etapy wydawania decyzji mogą się różnie nazywać oraz mogą być mniej lub bardziej wiążące. Pierwszym etapem jest ocena scoringowa, czyli ta bez udziału człowieka.
Warunki uruchomienia kredytu hipotecznego określa umowa kredytowa. Dokładnie wiesz, po spełnieniu jakich warunków bank przeleje środki z kredytu mieszkaniowego na konto zbywcy, dewelopera lub twoje własne. Po dostarczeniu kompletu dokumentów całość idzie do weryfikacji, zatwierdzenia i księgowania środków.
Podpisanie umowy kredytu hipotecznego i uruchomienie środków rozpoczyna okres spłaty kredytu. Terminowa obsługa rat kredytowych to jednak nie jedyny obowiązek wynikający z umowy kredytowej.
Podpisując umowę przedwstępną na zakup mieszkania lub domu najczęściej musisz uiścić jakąś kwotę na poczet ceny nabycia. Ta początkowa wpłata może przybrać formę zadatku lub zaliczki albo być połączeniem jednego i drugiego. Zadatek lub zaliczka to jednocześnie część wkładu własnego.
Czy w trakcie spłaty kredytu hipotecznego możesz sprzedać nieruchomość? Oczywiście, że tak. To standardowa sytuacja. Bez problemu również kupisz mieszkanie lub dom, jeśli osoba sprzedająca nadal spłaca kredyt hipoteczny. Ty albo twój bank przelewa środki częściowo na spłatę kredytu sprzedającego.
Księga Wieczysta określa stan prawny nieruchomości gruntowych, lokalowych, budynkowych oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Obecnie wszystkie księgi prowadzone są w systemie teleinformatycznym.
Podatki w nieruchomościach to obszerny temat, stąd zasygnalizuję tylko te kwestie, które bezpośrednio zahaczają o obszar finansowania nieruchomości kredytem hipotecznym.
W bankowości, jak i w życiu, są pewne daty, które na zawsze zmieniają otoczenie i sposób funkcjonowania.
Nowelizacja Rekomendacji S z 2013 roku wprowadziła istotne zmiany w zakresie wymaganego wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Możliwe źródła wkładu własnego zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat, ale nadal jedną z możliwości jest książeczka mieszkaniowa.
Dołącz do grona osób, które mi zaufały.
Zyskaj eksperta, do którego będziesz wracać.
Miej fachowe wsparcie w rozmowach z bankiem.