Kredyt Rodzina na Swoim dla Singla

To był pierwszy temat, który przeprowadziłam po odejściu z pracy etatowej w banku i rozpoczęciu działalności jako Doradca Finansowy w firmie pośrednictwa finansowego. Transakcja miała miejsce w pierwszym kwartale 2012 roku. Klient podpisał umowę rezerwacyjną z deweloperem i rozpoczął działania w kierunku uzyskania kredytu mieszkaniowego. Kontakt do mnie otrzymał z polecenia osoby, która znała jakość mojej pracy w banku. Klient umówił się na spotkanie kredytowe i rozpoczęliśmy przygotowania do kredytu.

Singiel na swoim

Kredyt mieszkaniowy zaciągał sam, a mieszkanie miało być jego jedyną własnością, czyli typowy SINGIEL.

Z uwagi na młody wiek kwalifikowałby się na program Rodzina na Swoim dla Singla gdyby nie to, że cena mieszkania za m2 przekraczała obowiązujący wtedy limit.

Przy takich parametrach jakie miał w podpisanej już umowie rezerwacyjnej musiałby zaciągnąć standardowy kredyt mieszkaniowy.

Negocjacje z deweloperem

W trakcie spotkania uzgodniliśmy z Klientem, że będzie negocjował cenę mieszkania z deweloperem pomimo, że umowę rezerwacyjną już podpisał. W programie Rodzina na Swoim dla Singla limit ceny za metr kwadratowy w I kwartale 2012 r. dla Poznania na rynku pierwotnym wynosił  5.322,50 zł za m2. Klient miał w umowie 5361,05 zł.

Negocjacje z deweloperem przebiegły pozytywnie. Cenę mieszkania o powierzchni 45,70 m2 z 245.000 zł deweloper obniżył do 243.124 zł, czyli 5.320 zł za m2.

W ten sposób kredytobiorca uzyskał dopłaty do odsetek kredytu preferencyjnego. Jako singiel otrzymał dopłatę w części odpowiadającej 30 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego przez okres pierwszych 8 lat kredytowania. Wysokość dopłat wynosiła 50% kwoty odsetek naliczonych od podstawy naliczenia dopłaty według obowiązującej stopy referencyjnej.

Program RNS został wygaszony z dniem 31.12.2012 roku.

 

Bożena Myszczyszyn Ekspert Kredytowy Poznań