Zakup działki letniskowej na kredyt

Zakup działki letniskowej

Kredyt mieszkaniowy może być przeznaczony nie tylko na sfinansowanie zakupu lub budowy mieszkania czy domu jednorodzinnego. Kredytem mieszkaniowym sfinansujesz również zakup działki budowlanej, a nawet zakup działki letniskowej. Z działką letniskową będą jednak większe problemy niż z innymi celami.

W przypadku kredytu mieszkaniowego z przeznaczeniem na zakup działki letniskowej, inaczej rekreacyjnej, mówimy o działkach mających  w planie zagospodarowania przestrzennego symbol ML, TERENY ZABUDOWY MIESZKALNO – LETNISKOWEJ (BUDYNKI REKREACJI INDYWIDUALNEJ).

Część banków nie uwzględnia w ogóle takiego celu kredytowania w ofercie kredytu mieszkaniowego.

Działka letniskowa na kredyt

Z jakimi ograniczeniami w kredytowaniu zakupu działki letniskowej, rekreacyjnej musisz się zmierzyć?

  • Pierwszym ograniczeniem jest kwota kredytu. Cena zakupu może być zbyt niska. Niska cena zakupu działki letniskowej rodzi ograniczenie w postaci minimalnej kwoty kredytu mieszkaniowego w poszczególnych bankach.
  • Kolejnym ograniczeniem jest maksymalne LTV. Można znaleźć ofertę banku na 100% LTV, ale również można spotkać się z ograniczeniem do 60% LTV. LTV to stosunek zadłużenia do wartości nieruchomości.
  • Bank może wymagać prawomocnej decyzji o warunkach zabudowy dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
  • Można się spotkać ze skróceniem okresu kredytowania do 15-20 lat lub zwyżką marży o np. 1%.
  • Niektóre banki skredytują zakup takiej działki pod warunkiem, że jest już zabudowana domem letniskowym całorocznym lub jest chociażby rozpoczęta budowa takiego domu letniskowego całorocznego i kredytobiorca bierze kredyt na dokończenie budowy.
  • Na koniec część banków przy takim celu kredytowania zaproponuje po prostu pożyczkę hipoteczną pod zastaw innej nieruchomości lub kredyt gotówkowy

Bożena Myszczyszyn Ekspert Kredytowy Poznań