Zapłata zachowku z kredytu

Sierpień 30, 2012

zapłata zachowku z kredytuZapłata ZACHOWKU z kredytu. Pożyczka hipoteczna.

 

Transakcja dotyczyła kredytowania zapłaty ZACHOWKU w związku z tym, iż jeden ze Spadkobierców nie został ujęty w testamencie i wystąpił o zachowek. Tego typu cel wykracza poza cele finansowane kredytem mieszkaniowym, w związku z czym najtańszą formą uzyskania kredytu była pożyczka hipoteczna. Dodatkowo z uwagi na brak zdolności kredytowej wystąpiła konieczność dołączenia współkredytobiorcy.

 

W przypadku braku dokonania zapłaty ZACHOWKU ze środków uzyskanych z kredytu bankowego Spadkobiercy groziłaby egzekucja komornicza. W związku z tym, że odziedziczono tylko 1/2 prawa własności nieruchomości zapewne egzekucja z nieruchomości byłaby utrudniona i ciężko byłoby znaleźć nabywcę, jednakże egzekucja mogłaby odbywać się również poprzez zajęcie wynagrodzenia Spadkobiercy zamykając mu w dużej mierze drogę do jakiegokolwiek kredytu w przyszłości.

 

Spadkobierca, aby skorzystać ze zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku od spadku i darowizn powinien pamiętać o :

  • obowiązku  złożenia do Urzędu Skarbowego formularza  SD-Z2
  • terminie 6 miesięcy na powyższą czynność od momentu powstania obowiązku podatkowego
  • tym, że podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów, w tym wypłaty z tytułu zachowku(czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego
  • wskazany jest kontakt z własnym Urzędem Skarbowym celem prawidłowego i terminowego złożenia deklaracji

 

Sierpień 2012r.

 

Opublikowane w kategorii: Historie Klientów | Tagi: