Wkład własny ze sprzedaży nieruchomości

30 sierpnia, 2012

wkład własny ze sprzedaży nieruchomości

Wkład własny z planowanej sprzedaży nieruchomości,

ale to nie koniec problemów….

 

Ograniczona ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA, nieruchomość nabywana od dewelopera w stanie bez ZGŁOSZENIA DO UŻYTKOWANIA

 

Transakcja z sierpnia 2012r.

 

Klient zdecydował się na zakup domu od dewelopera z opcją przeniesienia pozwolenia na budowę i samodzielnego dopełnienia formalności związanych ze zgłoszeniem do użytkowania. Finansowanie miało nastąpić ze środków uzyskanych ze sprzedaży dotychczasowego mieszkania z dobraniem małej kwoty kredytu.

 

Trudności i ograniczenia:

 • Konieczność przeniesienia pozwolenia na budowę w celu zgłoszenia zakończenia budowy. Konieczność wyceny prac niezbędnych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie oraz prawidłowego rozliczenia kosztów transakcji i własnych środków klientów. Standardowo to deweloper zgłasza nieruchomość do użytkowania
 • WKŁAD WŁASNY ze sprzedaży nieruchomości.
  Najczęściej wkład własny musi być wniesiony przed uruchomieniem kredytu. Możliwe jest kredytowanie naprzemienne, gdzie kredyt zamyka inwestycję. W tym przypadku jednak Klient miał najpierw wnieść swoje środki. Bank zażądał przedłożenia do decyzji co najmniej zawartej umowy przedwstępnej na zbywaną nieruchomość, czego Klient nie mógł spełnić.
 • Dłuższy niż zakładano CZAS potrzebny na sprzedaż własnej nieruchomości.
  Klient założył cztery miesiące na sprzedaż własnego mieszkania, co w obecnej sytuacji na rynku nieruchomości okazało się terminem zdecydowanie za krótkim. To z kolei przełożyło się na konieczność szukania finansowania na całą cenę pozostałą do zapłaty. Tu pojawił się problem ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ.
 • Poprawienie zdolności kredytowej dochodem z PRZYSZŁEGO NAJMU.
  W tym przypadku nie było to możliwe z trzech powodów – położenie nabywanej nieruchomości, wyższa wymagana zdolność kredytowa z uwagi na wyższe marże przy kredytach uwzględniających przyszły najem, konieczność przedłożenia od razu promesy najmu – deklaracji najemcy
 • Poprawienie zdolności kredytowej przez dołączenie Współkredytobiorców.
  Ostatecznie do kredytu przystąpili Rodzice, co pozwoliło sfinalizować transakcję.

 

Zaciągnięcie kredytu z Rodzicami (istotne są proporcje dochodów ) przełożyło się na skrócenie okresu kredytowania. Po uzyskaniu samodzielnej zdolności kredytowej będzie możliwe wystąpienie z wnioskiem o zwolnienie z długu.

 

Dodatkowo z uwagi na konieczność doprowadzenia inwestycji do stanu pozwalającego na zgłoszenie do użytkowania środki potrzebne na wykończenie zostały uwzględnione dopiero w drugiej transzy kredytu. Bank musi mieć pewność, że Kredytobiorca będzie miał za co zakończyć inwestycję.

 

 

Zapraszam również Ciebie do współpracy

Bożena Myszczyszyn Ekspert Finansowy, Ekspertka.pl

 

Opublikowane w kategorii: Historie Klientów | Tagi: