Świadczenie 800 plus otrzymywane na dziecko może zwiększyć zdolność kredytową rodzica ubiegającego się o kredyt hipoteczny. Rośnie liczba banków akceptujących 800 plus, ale w części banków akceptacja świadczenia na dziecko nie będzie możliwa lub będzie ograniczona. Bank może świadczenie na dziecko uwzględnić tak jak pozostałe dochody kredytobiorców lub może obniżyć koszty utrzymania gospodarstwa domowego. W jakich bankach i na jakich zasadach doliczysz 800 plus do wspólnych dochodów dowiesz się z tego wpisu.
„Rodzina 800+” tylko jako dochód dodatkowy
Dochód na dziecko 800 plus nie może być głównym źródłem dochodów kredytobiorcy. Jest to dochód dodatkowy. Jeśli mamy dwóch kredytobiorców, z których tylko jeden uzyskuje dochody wskazane jest, by wniosek o świadczenie 800 plus składał kredytobiorca z dochodem.
800 plus bank może traktować jako dochód dodatkowy gospodarstwa domowego lub jako dochód dodatkowy konkretnego kredytobiorcy. Zależnie więc od banku, jeśli dany kredytobiorca nie osiąga innych dochodów, to również 800 plus może nie poprawić zdolności kredytowej.
Jak udokumentować dochód 800 plus?
W większości banków podstawowym dokumentem jest potwierdzenie przelewu świadczenia na rachunek bankowy kredytobiorcy za jeden miesiąc. Jeśli tylko jeden rodzic będzie kredytobiorcą to wpływ powinien być na jego rachunek ROR. Przelewu na konto drugiego rodzica większość banków nie zaakceptuje.
Bank PEKAO SA poprosi dodatkowo o kopię złożonego wniosku o wypłatę świadczenia.
Banki uwzględniające 800 plus w kredycie hipotecznym
[1] Rodzina 800+ w PKO BP SA
Bank PKO BP akceptuje 800 plus (wcześniej 500 plus) od czerwca 2022 roku. Dochód na dziecko bank uwzględnia w analizie w pełnej wysokości. Wiek dziecka nie ma znaczenia. Udokumentowaniem dochodu jest przelew.
[2] Rodzina 800+ w ING Bank Śląski
ING akceptuje 800 plus od sierpnia 2022 roku w pełnej wysokości i niezależnie od wieku dziecka. Dochód jest przypisany do tego kredytobiorcy, na którego konto wpływa. Udokumentowanie dochodu stanowi oswiadczenie kredytobiorcy i przelew.
Suma 800 plus nie może przekroczyć 50% pozostałych dochodów uwzględnianych do zdolności.
[3] Rodzina 500+/800+ w Millennium
Millennium zmienił podejście do akceptacji dochodu na dziecko od listopada 2022. Choć „Rodzina 500+” zmieniła się w „Rodzina 800+” to Millennium nadal na jedno dziecko przyjmuje maksymalnie 500 zł.
Wiek dziecka nie ma znaczenia. Dochód bank uwzględnia tylko u tego kredytobiorcy, który go otrzymuje. Aktualnie jako dokument wystarczy przelew na konto świadczenia.
[4] Rodzina 800+ w Alior Bank
Alior dołączył do banków uwzględniających 500 plus/800 plus w grudniu 2022 roku. Dochody na dziecko obniżają koszty utrzymania gospodarstwa domowego.
[5] Rodzina 800+ w PEKAO SA
Bank PEKAO SA zmienił zasady akceptacji dochodu 800 plus w sierpniu 2023 roku. Dochód na dziecko akceptowany jest w pełnej wysokości niezależnie od wieku dziecka. Udokumentowanie dochodu stanowi przelew i kopia wniosku o świadczenie.
Bank uwzględniał już wcześniej świadczenie, ale w powiązaniu z wiekiem dziecka i okresem kredytowania.
[6] Rodzina 800+ w Santander Bank Polska
W przeciwieństwie do pozostałych banków wiek dziecka w Santander ma znaczenie. Tym samym nie każde dziecko poprawi zdolność kredytową (minimum 10 lat wypłaty świadczenia). W Santander podobnie jak w Alior świadczenie 800 plus wpływa na koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Suma uwzględnionych świadczeń 800+ nie może więc być wyższa niż zadeklarowane koszty utrzymania. Bank uwzględni maksymalnie 6 świadczeń, a ich suma nie może przekroczyć 20% stabilnego dochodu.
Santander uwzględnia 800+ od marca 2024 roku i chyba jako jedyny nie potrzebuje udokumentowania dochodu. Wystarczy deklaracja na wniosku.
[7] Rodzina 800+ w VeloBank
W listopadzie 2024 do banków akceptujących 800 plus dołączył Velobank. Dochód na dziecko dokumentujemy przelewem. Wiek dziecka nie ma znaczenia, ale dochody 800 plus nie mogą przekroczyć połowy pozostałych dochodów przyjętych do zdolności.
[8] 800 plus w BNP Paribas
800+ w BNP Paribas może obniżyć koszty utrzymania, ale tylko pod warunkiem, że świadczenie będzie otrzymywane w całym okresie kredytowania. W praktyce więc dochód na dziecko nie poprawia zdolności kredytowej.
W jakich bankach 800+ nie poprawia zdolności?
800 plus nie poprawi zdolności kredytowej ani od strony dochodu, ani od strony kosztów m.in. w bankach:
- mBank
- BOŚ
- Citi Handlowy
800 plus w kredycie hipotecznym – podsumowanie
Prawdopodobnie jest to tymczasowe rozwiązanie z uwagi na wysokie stopy procentowe. W przyszłości dochód 800 plus może ponownie trafić na listę świadczeń nieakceptowalnych. Na razie jednak część banków wyszła kredytobiorcom naprzeciw poprawiając w ten sposób zdolność kredytową. Różnicę w zdolności kredytowej z uwzględnieniem świadczenia 800 plus widać zwłaszcza przy większej liczbie dzieci. We wpisie uwzględniłam banki, z którymi współpracuję i posiadam aktualne informacje.
Informacje na stronie rządowej o Rodzina 800+