Bezpieczny Kredyt Santander Bank Polska

Bezpieczny Kredyt Santander Bank Polska SA

Santander Bank Polska SA wprowadził do oferty Bezpieczny Kredyt 2% dopiero 29 listopada 2023. W ostatnich miesiącach bank pracował nad zmianami i usprawnieniem procesu kredytowego. Jakie będą czasy oczekiwania na decyzję to na dziś zagadka, bo oferta jest bardzo atrakcyjna. Santander Bank Polska SA wyróżnia się nie tylko cenowo, ale również pewne rozwiązania proceduralne zaskakują z korzyścią dla kredytobiorcy.

Oferta standard i SELECT (VIP)

Zarówno klient wewnętrzny jak i zewnętrzny otrzymuje w Santander Bank Polska dla Bezpiecznego Kredytu 2% te same warunki cenowe. Znaczenie ma jedynie wysokość dochodów i deklarowany zestaw produktów dodatkowych. Tzw. cross-sell, czyli produkty w ramach sprzedaży łączonej są tu identyczne jak dla pozostałej oferty kredytów hipotecznych banku.

SELECT kredytowy to klient z dochodem minimalnym:

 • 10.000,00 PLN w przypadku dochodu jednego kredytobiorcy
 • 15.000,00 PLN w przypadku sumy dochodów maksymalnie dwóch kredytobiorców prowadzących wspólne gospodarstwo domowe.

Wyjściowa oferta standard

 1. Oprocentowanie okresowo stałe na 5 lat 7,30 p.p.
 2. Marża 2,40 p.p.

Wyjściowa oferta SELECT kredytowy

 1. Oprocentowanie okresowo stałe na 5 lat 7,15 p.p.
 2. Marża 2,35 p.p.

Prowizja za udzielenie

 1. Standardowo 2%.
 2. Prowizja 0% w przypadku skorzystania z ubezpieczenia na życie Spokojna Hipoteka z oferty banku na okres 5 lat. Ubezpieczonym jest jeden kredytobiorca na 100% zadłużenia, składka 0,035% miesięcznie. Jeśli dwóch kredytobiorców chce skorzystać z ubezpieczenia to składka jest podwójna i każdy jest ubezpieczony na całość zadłużenia. Rezygnacja z polisy w ciągu pierwszych 5 lat kredytu oznacza zwyżkę oprocentowania o 0,20 p.p.

Produkty obniżające oprocentowanie i marżę

 1. Zniżka o 0,20 p.p. za konto z wpływem dochodu przez minimum 5 lat na poziomie:
  2000 zł – kredyt poniżej 300 tys. zł
  3000 zł – kredyt od 300 tys. zł
  4000 zł – kredyt od 500 tys. zł
  7500 zł – Select niezależnie od kwoty kredytu
 2. Karta kredytowa obniża oprocentowanie lub marżę o 0,10 p.p. pod warunkiem wykonania transakcji gotówkowych lub bezgotówkowych na minimum 500 zł miesięcznie.
 3. Zniżka 0,10 p.p. za ubezpieczenie nieruchomości z oferty banku na 5 lat Locum Comfort. Po 5 latach można dostarczyć własną polisę bez ryzyka wzrostu oprocentowania.

W razie niedotrzymania warunków oferty produktowej zniżki traci się na zawsze.


Maksymalna obniżka oprocentowania przy pełnym cross-sell wynosi 0,40 p.p.


Wcześniejsza spłata kredytu

Santander Bank Polska SA nie pobiera opłat za wcześniejszą spłatę Bezpiecznego Kredytu. Obowiązują ograniczenia ustawowe. W przypadku wcześniejszej spłaty można wybierać między skróceniem okresu a zmniejszeniem raty.

Gwarancja BGK

Z gwarancji BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) brakującego wkładu własnego skorzystasz w Santander Bank Polska na zasadach ustawowych. W ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego jeśli wnosisz wkład własny poniżej 20% możesz skorzystać z gwarancji BGK. Maksymalna kwota gwarancji wynosi 100.000 zł.

Gwarancja BGK to dla przypomnienia rodzaj poręczenia spłaty części kwoty w ramach przyznanego kredytu. To nie są dodatkowe środki. Kredyt całkowicie bez wkładu własnego możliwy jest przy cenie nieruchomości do 500.000 zł.

Budowa domu

Budowę domu w ramach Bezpiecznego Kredytu bank finansuje na standardowych zasadach. Możliwe jest kredytowanie zarówno stanu wykończonego jak i deweloperskiego.

Małżonkowie tylko wspólnie

Ustawa pozwala, ale bank na ten moment nie przyjmuje samodzielnych wniosków kredytowych małżonków z rozdzielnością majątkową. Małżeństwo wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% w Santander składa wspólnie.

Wyróżnik Santander – brak KARENCJI

Kredyt na budowę domu systemem gospodarczym lub kredyt na zakup nieruchomości od dewelopera w budowie tak jak w innych bankach uruchamiane będą w transzach. W odróżnieniu od pozostałych banków nie będzie jednak karencji i rat odsetkowych w okresie wypłaty transz. Od samego początku kredytobiorca spłata ratę kapitałowo-odsetkową z dopłatą. Ta dopłata będzie niższa w trakcie wypłaty kredytu, bo do wzoru podstawimy zadłużenie w danym miesiącu wynikające z dotychczas uruchomionych transz.


W Santander Bank Polska SA również dla kredytów uruchamianych w transzach brak jest karencji.


Przy Bezpiecznym Kredycie uruchamianym w transzach kwota kredytu będzie na przemian rosła (z każdą transzą) oraz malała (z każdą spłaconą ratą).

Bezpieczny Kredyt Santander Bank Polska – podsumowanie

Bardzo dobra oferta cenowa i w mojej ocenie dobrze przygotowany proces kredytowy. Duża część pracy po stronie Pośrednika Kredytowego, co z mojej perspektywy jest zaletą procesu, bo daje kontrolę. Smutny jest jedynie fakt, i nie dotyczy to tylko Santandera, że standardowa oferta banku jest gorsza niż dla Bezpiecznego Kredytu. Nie dość więc, że pozostali kredytobiorcy nie korzystają z dopłat to jeszcze mają gorsze warunki cenowe na wejściu.

Bożena Myszczyszyn, Ekspert Kredytowy Poznań

 

4 Komentarze:

 1. Ten bank nie kredytuje miejsca garażowego na rynku pierwotnym nawet jeśli jest na jednej księdze wieczystej a cena za ten garaż jest osobno ujęta w umowie deweloperskiej.
  Santander również nie skredytuje wykończenia (np. stałej zabudowy) 🙁

 2. Dzień dobry,
  Mam dwa pytania:
  – w jaki sposób bank oblicza dochód przy umowie o pracę?
  – czy obniżki marży dotyczą okresu pierwszych 10 lat czy dopiero po zakończeniu dopłat?

  1. Dochód z umowy o pracę – średnia z 6 miesięcy (bez wyodrębniania składników).
   Zniżki produktowe w Santander dotyczą zarówno okresu oprocentowania stałego, jak i zmiennego. Weryfikacja 5 lat i ewentualna zwyżka w okresie pierwszych 5 lat, czyli jeśli klient przez 5 lat spełnia warunek wpływu to zachowuje zniżkę do końca umowy. Jeśli w 2 roku kredytowania nie spełni warunku wpływu to traci zniżkę już do końca trwania umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *