RANKING firm pośrednictwa finansowego

26 maja, 2020

RANKING firm pośrednictwa finansowego

 

RANKING firm pośrednictwa finansowego

 

 

AKTUALIZACJA 31.10.2020 r. – ANG Spółdzielnia została przekształcona w GRUPA ANG S.A.

 

 

W rankingu firm pośrednictwa finansowego, publikowanym na stronie Związku Firm Pośrednictwa Finansowego próżno szukać ANG Spółdzielnia. Przyczyna jest banalna, bowiem ranking obejmuje wyłącznie członków ZFPF, a ANG Spółdzielnia członkiem ZFPF nie jest, z wyboru…

 

Tym samym ANG Spółdzielnia jest pomijana we wszystkich innych rankingach, które bazują na danych ZFPF. Jakie zatem jest miejsce ANG Spółdzielnia na tle innych pośredników? Zapraszam do lektury.

 

 

Nie znasz ANG Spółdzielnia?

 

W tym roku ANG Spółdzielnia obchodzi swoje 10-te urodziny, a pod jej marką działa już ponad 1000 ekspertów w całym kraju. Dokładnie 08.09.2010 r. firma została zarejestrowana w KRS pod numerem 0000364515. Warto zaznaczyć, że jest to jedyny pośrednik finansowy działający w formie spółdzielni, gdzie pracownicy i współpracownicy współdecydują o losach firmy.

 

Wyróżnikiem ANG Spółdzielnia jest odpowiedzialna sprzedaż produktów finansowych, a także uczciwe pośrednictwo. Każda osoba rozpoczynająca współpracę z firmą przechodzi więc egzamin z ETYKI. To właśnie za etyczne działanie i zaangażowanie w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu firma zbiera NAGRODY:

 

 • Srebrny Listek CSR 2018
 • Biały Listek CSR 2017
 • II miejsce w kategorii kryształowej w XI Rankingu Odpowiedzialnych Firm 2017
 • Super Etyczna Firma 2018
 • Biały listek CSR 2016
 • Etyczna Firma 2016
 • Srebrny Listek CSR 2015
 • Etyczna Firma 2015
 • Wyróżnienie w kategorii „Wydanie Jednorazowe. Raport CSR” Szpalty Roku 2015
 • Nagroda „Ludzie, którzy zmieniają biznes” 2014 dla Artura Nowaka-Gocławskiego

ANG Spółdzielnia podejmuje też szereg inicjatyw, a jest to między innymi projekt NIENIEODPOWIEDZIALNI.

 

Co również ważne, ANG Spółdzielnia jest obecna tam, gdzie kształci się młode kadry, czyli przyszłych ekonomistów i finansistów. Przedstawiciele firmy uczestniczą w roli prelegentów na konferencjach naukowych CSR Financial Day Społeczna Odpowiedzialność Instytucji Finansowych, organizowanych przez Studenckie Koło Naukowe BANKIER działające przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

 

Misja ANG Spółdzielnia

 

Chcemy dostarczać ludziom usługi finansowe, których potrzebują, które rozumieją, za godziwą cenę i na które ich stać.

Wartości ANG Spółdzielnia

 

RANKING firm pośrednictwa finansowego

 

ANG Spółdzielnia od 2012 roku jest członkiem Związku Przedsiębiorstw Finansowych, gdzie współtworzyła „Zasady dobrych praktyk”, które są wiążące dla wszystkich członków ZPF, oraz „Deklarację pośredników finansowych”. Jednocześnie ANG Spółdzielnia świadomie nie zdecydowała się na członkostwo w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego i nic nie wskazuje na zmianę decyzji w tym zakresie.

 

Ranking firm pośrednictwa finansowego

 

 

ANG Spółdzielnia jest firmą z pierwszej 5-ki największych firm pośrednictwa finansowego obok takich marek jak Expander Advisors Sp. z o.o. [KRS 0000287188], Open Finance S.A. [KRS 0000196186], Notus Finanse S.A.[KRS 0000324689], mFinanse S.A. [KRS 0000365126].

 

ANG Spółdzielnia to jedyna firma z czołówki pośrednictwa finansowego, której udziałowcem nie jest inna duża instytucja finansowa. Dla przypomnienia:

 

 • mBank S.A. posiada 100% udziałów w mFinanse S.A.
 • Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. posiada 100% udziałów Expander Advisors Sp. z o.o.
 • Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. jest jedynym akcjonariuszem Notus Finanse S.A.
 • Getin Noble Bank S.A. posiada prawie 43% akcji Open Finance S.A.

 

 

Wynikami w kategoriach sprzedaży kredytów hipotecznych ANG Spółdzielnia rywalizuje głównie z Notus Finanse S.A. o trzecią pozycję wśród pośredników kredytowych, a miejsce na PODIUM zajęła po raz pierwszy w 2018 roku. By się o tym dowiedzieć nie wystarczy jednak sięgnąć do rankingów ZFPF.

 

Poniżej przedstawiam RANKING pośredników kredytowych biorąc pod uwagę wielkość sprzedaży kredytów hipotecznych w całym 2019 roku. Kredyt hipoteczny to podstawowy obszar działalności pośredników i obszar, w którym również ja się specjalizuję.

 

RANKING firm pośrednictwa finansowego

 

 

Regulacje prawne w obszarze pośrednictwa kredytowego

 

Pośrednictwo finansowe w obszarze kredytów hipotecznych jest regulowane Ustawą o kredycie hipotecznym, która weszła w życie w lipcu 2017 roku. Zgodnie z ustawą działalność pośrednictwa kredytu hipotecznego podlega pod nadzór KNF, a także wymaga zgody KNF i wpisu do rejestru pośredników kredytowych [dział I].

 

Pośrednictwo kredytu gotówkowego reguluje z kolei Ustawa o kredycie konsumenckim i tu również od lipca 2017 wymagany jest wpis pośrednika do rejestru prowadzonego przez KNF [dział II].

 

Tu warto wspomnieć, że ustawa o kredycie hipotecznym reguluje działalność tylko tych pośredników, którzy wykonują czynności faktyczne. Chodzi o pośredników, którzy mają umowy z bankami i wykonują część pracy, która normalnie wykonywana jest przez pracownika banku. Inaczej chodzi o pośredników mających dostęp do aplikacji bankowych, pełnomocnictwa do przyjmowania wniosków i dokumentacji w imieniu banku.

 

Na rynku funkcjonuje jeszcze pośrednictwo kredytowe polegające wyłącznie na przekazaniu danych zainteresowanego klienta do banku lub do innego pośrednika, czyli tzw. lead. Tak działają na przykład deweloperzy, biura nieruchomości, portale internetowe otrzymując z tego tytułu wynagrodzenie. Takimi pośrednikami jednak ustawa o kredycie hipotecznym się nie zajmuje. Pomimo otrzymywania wynagrodzenia taki pośrednik nie ma wpływu na to z jakiej oferty bankowej skorzysta ostatecznie klient. W nadzorze nad pośrednikami chodzi przecież głównie o to by klient otrzymał  produkt kredytowy dopasowany do potrzeb i w dobrej cenie.  

 

 

Ranking firm pośrednictwa finansowego – źródła:

1. ANG Spółdzielnia

2. ZFPF

 

 

Autor wpisu: Bożena Myszczyszyn, Ekspert Finansowy i Kredytowy Poznań, Kredyty Hipoteczne Poznań

CHCESZ KORZYSTAĆ Z WIEDZY AUTORA W DRODZE PO KREDYT HIPOTECZNY ?

Dołącz do grona osób, które mi zaufały.
Zyskaj eksperta, do którego będziesz wracać.
Miej fachowe wsparcie w rozmowach z bankiem.

 

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNE SPOTKANIE

Opublikowane w kategorii: Doradca i Ekspert kredytowy | Tagi: