RANKING firm pośrednictwa finansowego

W rankingu firm pośrednictwa finansowego, publikowanym na stronie Związku Firm Pośrednictwa Finansowego próżno szukać ANG Spółdzielnia. Przyczyna jest banalna, bowiem ranking obejmuje wyłącznie członków ZFPF, a ANG Spółdzielnia członkiem ZFPF nie jest, z wyboru. Tym samym ANG Spółdzielnia jest pomijana we wszystkich innych rankingach, które bazują na danych ZFPF. Jakie zatem jest miejsce ANG Spółdzielnia na tle innych pośredników? Sprawdziłam.

Nie znasz ANG Spółdzielnia?

W tym roku (2020) ANG Spółdzielnia obchodzi swoje 10-te urodziny, a pod jej marką działa już ponad 1000 ekspertów w całym kraju. Dokładnie 08.09.2010 r. firma została zarejestrowana w KRS pod numerem 0000364515. Warto zaznaczyć, że jest to jedyny pośrednik finansowy działający w formie spółdzielni, gdzie pracownicy i współpracownicy współdecydują o losach firmy.

Wyróżnikiem ANG Spółdzielnia jest odpowiedzialna sprzedaż produktów finansowych, a także uczciwe pośrednictwo. Każda osoba rozpoczynająca współpracę z firmą przechodzi więc egzamin z ETYKI. To właśnie za etyczne działanie i zaangażowanie w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu firma zbiera NAGRODY:

 • Srebrny Listek CSR 2018
 • Biały Listek CSR 2017
 • II miejsce w kategorii kryształowej w XI Rankingu Odpowiedzialnych Firm 2017
 • Super Etyczna Firma 2018
 • Biały listek CSR 2016
 • Etyczna Firma 2016
 • Srebrny Listek CSR 2015
 • Etyczna Firma 2015
 • Wyróżnienie w kategorii „Wydanie Jednorazowe. Raport CSR” Szpalty Roku 2015
 • Nagroda „Ludzie, którzy zmieniają biznes” 2014 dla Artura Nowaka-Gocławskiego

ANG Spółdzielnia podejmuje też szereg inicjatyw, a jest to między innymi projekt Nienieodpowiedzialni.

Co równie ważne, ANG Spółdzielnia jest obecna tam, gdzie kształci się młode kadry, czyli przyszłych ekonomistów i finansistów. Przedstawiciele firmy uczestniczą w roli prelegentów na konferencjach naukowych CSR Financial Day Społeczna Odpowiedzialność Instytucji Finansowych, organizowanych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Misja ANG Spółdzielnia

“Chcemy dostarczać ludziom usługi finansowe, których potrzebują, które rozumieją, za godziwą cenę i na które ich stać.”

Wartości ANG Spółdzielnia

RANKING firm pośrednictwa finansowego

ANG Spółdzielnia od 2012 roku jest członkiem Związku Przedsiębiorstw Finansowych, gdzie współtworzyła „Zasady dobrych praktyk”, które są wiążące dla wszystkich członków ZPF, oraz Deklarację pośredników finansowych”. Jednocześnie ANG Spółdzielnia świadomie nie zdecydowała się na członkostwo w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego i nic nie wskazuje na zmianę decyzji w tym zakresie.

Ranking firm pośrednictwa finansowego

ANG Spółdzielnia jest firmą z pierwszej 5-ki największych firm pośrednictwa finansowego.

To jedyna firma z czołówki pośrednictwa finansowego, której udziałowcem nie jest inna duża instytucja finansowa. Dla porównania:

 • mBank S.A. posiada 100% udziałów w mFinanse S.A.
 • TU Allianz Życie Polska S.A. (wcześniej Aviva TUnŻ S.A.) posiada 100% udziałów Expander Advisors Sp. z o.o.
 • Nationale-Nederlanden TUnŻ S.A. jest jedynym akcjonariuszem Notus Finanse S.A.

Wynikami w kategoriach sprzedaży kredytów hipotecznych ANG Spółdzielnia rywalizuje głównie z Notus Finanse S.A. o trzecią pozycję wśród pośredników kredytowych, a miejsce na PODIUM zajęła po raz pierwszy w 2018 roku. By się o tym dowiedzieć nie wystarczy jednak sięgnąć do rankingów ZFPF.

Poniżej przedstawiam RANKING pośredników kredytowych biorąc pod uwagę wielkość sprzedaży kredytów hipotecznych w całym 2019 roku. Kredyt hipoteczny to podstawowy obszar działalności pośredników i obszar, w którym również ja się specjalizuję.

RANKING firm pośrednictwa finansowego

Regulacje prawne w obszarze pośrednictwa kredytowego

Pośrednictwo finansowe w obszarze kredytów hipotecznych jest regulowane Ustawą o kredycie hipotecznym, która weszła w życie w lipcu 2017 roku. Zgodnie z ustawą działalność pośrednictwa kredytu hipotecznego podlega pod nadzór KNF, a także wymaga zgody KNF i wpisu do rejestru pośredników kredytowych [dział I].

Pośrednictwo kredytu gotówkowego reguluje z kolei Ustawa o kredycie konsumenckim i tu również od lipca 2017 wymagany jest wpis pośrednika do rejestru prowadzonego przez KNF [dział II].

Tu warto wspomnieć, że ustawa o kredycie hipotecznym reguluje działalność tylko tych pośredników, którzy wykonują czynności faktyczne. Chodzi o pośredników, którzy mają umowy z bankami i wykonują część pracy, która normalnie wykonywana jest przez pracownika banku. Inaczej chodzi o pośredników mających dostęp do aplikacji bankowych, pełnomocnictwa do przyjmowania wniosków i dokumentacji w imieniu banku.

Na rynku funkcjonuje jeszcze pośrednictwo kredytowe polegające wyłącznie na przekazaniu danych zainteresowanego klienta do banku lub do innego pośrednika, czyli tzw. lead. Tak działają na przykład deweloperzy, biura nieruchomości, portale internetowe otrzymując z tego tytułu wynagrodzenie. Takimi pośrednikami jednak ustawa o kredycie hipotecznym się nie zajmuje. Pomimo otrzymywania wynagrodzenia taki pośrednik nie ma wpływu na to z jakiej oferty bankowej skorzysta ostatecznie klient. W nadzorze nad pośrednikami chodzi głównie o to, by klient otrzymał  produkt kredytowy dopasowany do potrzeb i w dobrej cenie.

Ranking firm pośrednictwa finansowego – źródła:

1. ANG Spółdzielnia

2. ZFPF

Aktualizacja

31.10.2020 r. ANG Spółdzielnia została przekształcona w GRUPA ANG S.A.

Teraz jest to jedyny pośrednik finansowy działający w formie spółki pracowniczej, gdzie eksperci i akcjonariusze mają realny wpływ na sposób działania i przyszłość firmy.

 

Autor: Bożena Myszczyszyn Ekspert Kredytowy Poznań, Pośrednictwo Finansowe Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *