Na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta znajdziesz kalkulator zmiany oprocentowania przy kredycie hipotecznym oraz raty w przypadku nadpłaty kredytu hipotecznego.
W tym samym miejscu znajdziesz też kalkulator dotyczący kredytów konsumenckich.
Aktualne stawki WIBOR sprawdzisz na stronie GPW BENCHMARK S.A. [administrator stawki WIBOR]. Do umów kredytów hipotecznych banki najczęściej stosują WIBOR 3-miesięczny, rzadziej WIBOR 6-miesięczny.
Na stronie GPW BENCHMARK S.A. znajdziesz informacje o notowaniach WIRON.
Zgodnie z informacją na stronie KNF „Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych zaakceptował Mapę Drogową procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID przez indeks WIRON.”
Proces wprowadzania WIRON jest zaplanowany na lata 2023-2024.
Mówią, że podatki to jedna z dwóch pewnych rzeczy w życiu. Przejrzyj całą zawartości portalu podatkowego na stronie Ministerstwa Finansów.
Znajdziesz tam między innymi informacje o podatku od spadków i darowizn. Darowizna to częsta forma pozyskania środków na wkład własny przy kredycie hipotecznym. Sprawdź jak to zrobić w zgodzie z przepisami prawa i nie płać podatku.
Inne kwestie podatkowe przy okazji kredytu hipotecznego to:
- rozliczenie podatku dochodowego w sytuacji sprzedaży nieruchomości
- rozliczenie dochodu z najmu kredytowanej nieruchomości
Na stronie ZBP znajdziesz zestaw informacji i poradników.
Na tej stronie znajdziesz informacje, raporty, analizy i prognozy dotyczące świata finansów.
Chcesz wiedzieć jaka jest aktualna stopa referencyjna NBP, wysokość odsetek ustawowych, poziom inflacji lub przeciętne wynagrodzenie? Te i wiele innych wskaźników znajdziesz na stronie BANKIER.PL.
KNF podaje do publicznej wiadomości informacje o złożonych przez siebie zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz informuje o postępowaniach karnych prowadzonych z urzędu lub w wyniku zawiadomienia złożonego przez podmiot inny niż KNF, w przypadku których Przewodniczący KNF skorzystał z uprawnienia pokrzywdzonego w postępowaniu karnym.
W rejestrze Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) znajdziesz m.in. zapisy umów kredytowych z bankami, które zostały uznane za niedozwolone.
Na tej stronie złożysz ON-LINE deklarację PCC-3 z tytułu podatku od czynności cywilno-prawnej ustanowienia hipoteki. Deklarację taką składasz w terminie 14 dni od daty złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki.
Więcej informacji we wpisie dotyczącym instrukcji wypełniania deklaracji PCC-3.
Program daje możliwość skorzystania z opcji:
- Gwarancji BGK brakującego wkładu własnego – finansowanie do 100% kosztu inwestycji.
- Spłaty rodzinnej.
Miedzy innymi na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologi znajdziesz zapowiedź nowego programu:
- Bezpieczny kredyt 2%
- Konto Mieszkaniowe
Wnioski na kredyty mieszkaniowe w programie Rodzina na Swoim były przyjmowane w okresie od stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2012 roku. Program polegał na dopłatach do odsetek przez pierwszych 8 lat trwania umowy kredytowej. Największą popularnością program cieszył się w latach 2011-2012.
Jeśli korzystasz z kredytu RnS to na stronie BGK sprawdzisz wszystkie informacje, w tym uregulowania ustawowe, stopę referencyjną BGK będącą podstawą wyliczenia dopłat oraz w razie potrzeby zweryfikujesz sytuacje, w których tracisz prawo do dopłat odsetek i co musisz w związku z tym zrobić.
Program MDM funkcjonował w latach 2014-2018 i polegał na dofinansowaniu wkładu własnego przy kredycie mieszkaniowym. Ponadto program zakłada dodatkowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu.
Jeśli masz kredyt MDM to strona BGK jest właściwa do tego, by przypomnieć sobie zasady programu, a zwłaszcza mieć na uwadze sytuacje, w których musisz zwrócić część dofinansowania.
Na stronie obecnego Ministerstwa Rozwoju i Technologii (wcześniej Inwestycji i Rozwoju) pod hasłem „POMOC MIESZKANIOWA” znajdziesz resztki informacji dostępnych w dawnej witrynie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, w tym:
[a] Mieszkanie na wynajem
[b] Dodatki mieszkaniowe
[c] Książeczki mieszkaniowe [Informator PKO BP]
[d] Zwrot VAT na materiały budowlane
[e] Mieszkanie dla Młodych – najczęściej zadawane pytania
Na tej stronie:
bezpłatnie przejrzysz księgę wieczystą po numerze KW
pobierzesz odpis księgi wieczystej mający moc dokumentu urzędowego [opłata 20 zł]
Znaki opłaty sądowej zakupisz ON-LINE.
Koszt aktu notarialnego jest obok prowizji za udzielenie kredytu jednym z największych kosztów okołokredytowych. Cena aktu notarialnego zależy od rodzaju nieruchomości oraz tego, jakie żądania wieczystoksięgowe zostaną ujęte w treści aktu.
Rzeczoznawca wyceniający nieruchomość przy okazji kredytu hipotecznego musi mieć uprawnienia dla wycen na zabezpieczenie kredytów bankowych. Listę rzeczoznawców, którzy zdali egzamin znajdziesz na stronie Związku Banków Polskich.
Znajdziesz tu obwieszczenia i uchwały. Przy kredytach Mieszkanie dla Młodych [MDM] publikowane na tej stronie obwieszczenia w sprawie ustalenia wysokości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych stanowiły podstawę wyznaczania limitów dla województwa wielkopolskiego.
Sprawdzona wiedza na temat budownictwa pasywnego i energooszczędnego wraz z listą ekspertów.
Portale dedykowane ofertom sprzedaży nieruchomości z rynku pierwotnego:
Na największych portalach (Olx, Gratka, Otodom, Nieruchomosci-online, Domiporta) w większości wyszukasz zarówno nieruchomości z rynku wtórnego jak i pierwotnego. Kryteria wyszukiwania najlepiej ustawić wybierając zakładkę ZAAWANSOWANE decydując, czy wyświetlać tylko oferty bezpośrednie, czy również biur nieruchomości. Zapamiętując kryteria wyszukiwania możesz otrzymywać nowe oferty na mail, dzięki czemu masz szansę dotrzeć do ofert bezpośrednich zanim pojawią się na stronach biur nieruchomości. Portale, gdzie jako osoba fizyczna dodasz ogłoszenie za darmo:
Utracony dokument tożsamości w pierwszej kolejności trzeba zastrzec. Zrobisz to w banku, również jeśli nie masz tam rachunku. Dopiero drugi krok to powiadomienie policji, a trzeci urzędu i wyrobienie nowego dokumentu.
Możesz dokonać bezpłatnie zastrzeżenia swojego numeru PESEL i poinformować w ten sposób firmy pożyczkowe, że nie planujesz zaciągania pożyczki. Ułatwia to zapobieganie wyłudzeniom pożyczek na Twoje dane.
Możesz założyć PROFIL w Biurze Informacji Kredytowej jako osoba fizyczna lub jako przedsiębiorca. W ramach profilu pobierzesz raport BIK jako klient indywidualny po numerze pesel lub jako klient firmowy po numerze NIP. Możesz też skorzystać z opcji alertów BIK, informacji ustawowej albo nowości w postaci analizatora szans na kredyt. Zaciągając zobowiązanie kredytowe w postaci kredytu, karty kredytowej lub limitu kredytowego w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym automatycznie informacje o tych zobowiązaniach będą przekazywane do BIK. Instytucje finansowe aktualizują dane co 7 dni. W BIK jest zarówno dobra jak i zła historia kredytowa.
Korzystanie z funkcjonalności Biura Informacji Kredytowej jest rzeczą normalną, ale mam nadzieję, że o raport Bankowego Rejestru nie będziesz musiał występować. Do bazy BR nie trafia się „z automatu” z chwilą zaciągnięcia zobowiązania kredytowego. Na obecność w bazie Bankowy Rejestr trzeba sobie „zasłużyć” opóźnieniami lub brakiem regulowania zobowiązań.
Do bazy Bankowy Rejestr zgłasza się osobę lub firmę. Tu nie widać zobowiązań i historii spłaty, widać tylko kto i jakiej instytucji zalega.
O ile z kiepską historią kredytową jest jakaś szansa na kredyt, o tyle wpis w bazie BR zamyka całkowicie drogę do kolejnego zobowiązania kredytowego.
Raport z Bankowego Rejestru uzyskasz bezpłatnie drogą korespondencyjną. Musisz tylko wypełnić i wysłać wniosek, który pobierzesz na stronie Centrum Prawa Bankowego i Informacji.
Do BIG trafiają długi pozabankowe. W rejestrze dłużników Biura Informacji Gospodarczej możesz znaleźć się np. z powodu niezapłaconego mandatu, faktury, rachunku. Po uregulowaniu problematycznego zobowiązania w ciągu 14 dni dane powinny być usunięte.
Figurowanie w rejestrze dłużników uniemożliwia otrzymanie kredytu.
Biur informacji gospodarczej mamy kilka, natomiast BIG InfoMonitor S.A. jako jedyny z BIG-ów działających w Polsce umożliwia dostęp do baz Biura Informacji Kredytowej oraz bazy BR Związku Banków Polskich. W ten sposób również firmy spoza sektora bankowego mają możliwość oceny klienta na podstawie bieżących zobowiązań kredytowych.
Biura Informacji Gospodarczej tworzą odrębne listy dłużników. Aktualnie w Polsce działają:
- Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A (jedyne współpracujące z BIK SA)
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.,
- Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.,
- Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.,
- Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG S.A.
Czasem trafiają do mnie klienci, którzy zamiast rozmawiać o nowym kredycie powinni zacząć od kursu jak walczyć z długami bez zaciągania kolejnych zobowiązań. Autorem kursu „Pokonaj swoje długi” jest Pan Michał Szafrański, autor bloga JakOszczedzacPieniadze.pl.
Kurs jest całkowicie bezpłatny.
Wychodzenie z długów oparte jest na pięciu krokach:
- Identyfikacja problemu.
- Ułożenie planu działania.
- Ograniczenie wydatków i szukanie oszczędności.
- Dodatkowe zarobki.
- Zarządzanie długami.
Być może dla Ciebie pomocna będzie metoda wychodzenia z długów opracowana przez Pana Marcina Iwuć, blog Finanse Bardzo Osobiste.
Jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie z długami kontakt, jaki polecam klientom w sytuacjach bez wyjścia to kancelaria oddłużeniowa założona przez Pana Łukasza Białkowskiego.